Sıkça Sorulan Sorular

Üyelik

Masterpass™ Nedir?

Masterpass™ kart bilgilerinizi Mastercard alt yapısı içinde güvenli bir şekilde saklayarak Masterpass™ logosu gördüğünüz işyerlerinde tek tıkla hızlı ve kolay bir şekilde ödeme yapmanızı sağlayan bir dijital ödeme çözümüdür.
Masterpass™ bir kullanıcı adı ve şifre belirleyerek kaydolduğunuz bir cep telefonu uygulaması değildir. Masterpass™ logosu gördüğünüz üye işyerlerinde, üye işyerinin ödeme alt yapısının içine entegre olmuş biçimde çalışır.
Masterpass™ ile internete bağlı tüm çevrimiçi cihazlar aracılığı ile alışveriş yaparken ödemelerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik, kart bilgilerinizi bir kez kaydettiğiniz zaman, kart bilgilerinizi tekrar tekrar girmeden Masterpass™ üyesi tüm işyerlerinde tek tıkla alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Kısacası, Mastercard tarafından geliştirilen, Masterpass™ güvenli ödemenin dijital hali ile hızlı ve kolayca ödemelerinizi yapabilirsiniz.
Detaylı bilgi için tıklayın

Masterpass™’e Nasıl Üye Olunur?

Masterpass™’e iki farklı yöntem ile kaydolabilirsiniz:

 • 1. Masterpass™ Türkiye web-sitesi üzerinden kart bilgilerinizi kaydederek (www.masterpassturkiye.com)
 • 2. Masterpass™ logosunu gördüğünüz üye işyerlerine ait web-sitesi, mobil web-sitesi, mobil uygulamalar üzerinde, kredi ve/veya banka kartı ile ödeme adımına geldiğinizde, ”Kartımı Masterpass’e kaydet” kutucuğunu işaretleyerek.
Masterpass™ üye işyerleri listesi için tıklayın. Masterpass™ kullanıcı adınız kayıt esnasında verdiğiniz cep telefonu numaranızdır. Ödeme esnasında yapılan kayıt işlemi sonrasında Masterpass™ hesap şifreniz, kayıt için kullandığınız cep telefonuna kısa mesaj olarak gönderilecektir.

Masterpass™ ücretli bir hizmet midir?

Masterpass™ kart kullanıcıları için ücretsiz bir hizmettir.

Ödeme İşlemleri / Alışveriş

Masterpass™ hangi işyerlerinde geçerlidir?

Masterpass™ logosu gördüğünüz binlerce uluslararası ve yerel internet sitesi, mobil internet sitesi, cep telefonu uygulaması üzerinde Masterpass™ ile ödeme yapabilirsiniz. Masterpass™ üye işyerleri listesi için tıklayın.

Masterpass™ yurt dışında geçerli midir?

Masterpass™ logosu gördüğünüz dünya çapındaki tüm işyerlerinde alışveriş yapabilirsiniz. Masterpass™ global üye işyerleri listesi için tıklayın.

Masterpass™ alt yapısında hangi kartları saklayabilirsiniz?

Kartımı bir kere Masterpass™’e kaydettikten sonra Masterpass™ logosunun olduğu başka bir işyerinde nasıl kullanabilirim?

Masterpass™ üyesi işyerlerininKredi ve/veya Banka Kartı ile ödeme sekmesine geldiğinizde “Masterpass™’e kayıtlı kartlarınız bulunuyor” uyarısını göreceksiniz. (Bu hatırlatmayı göremiyorsanız, kartınızı Masterpass™’e kaydederken kullandığınız cep telefonu numaranızın işyerinizin Profil bilgilerinde kayıtlı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. )
İlgili uyarıyı gördükten sonra Masterpass™ hesabınızı doğrulamak için bankanız tarafından telefonunuza gönderilen kısa mesajda yer alan tek kullanımlık şifre ile hesabınızı doğrulayın. Doğrulama tamamlandıktan sonra Masterpass™’e kayıtlı kart(lar)ınızı göreceksiniz. Ödeme yapmak istediğiniz kartınızı seçip tek tıkla güvenli şekilde alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Masterpass™ ile ödeme yaparken ödül/puan kullanabilir miyim?

Masterpass™ ile yaptığınız ödemelerde ödül/puan kazanımlarınız kartınızın bağlı olduğu bankanın sizin için belirlediği kurallar çerçevesinde devam eder. Masterpass™’e kaydettiğiniz kartınızda biriken ödüllerin ve/veya puanların kullanımını alışveriş yaptığınız işyeri desteklediği takdirde kullanabilirsiniz.

Masterpass™ ile ödeme yaparken taksit kullanabilir miyim?

Alışveriş yaptığınız işyeri taksitli ödemeyi destekliyorsa, ödemenizi yaparken taksit seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Masterpass™ ile ödeme yaparken kartımın işyerinde kabul edilmemesi durumunda ne yapmalıyım?

Masterpass™’e kaydettiğiniz kartlarınızla, Masterpass™ logosu gördüğünüz tüm işyerlerinde alışveriş yapabilirsiniz. Bazı durumlarda (limit yetersizliği, kartınızın internet alışverişlerine kapalı olması, işyerinin yetki ve kararları vb.) işyeri ya da kartınızın kayıtlı olduğu banka işleminizi onaylamayabilir. Bu durumda alışveriş yaptığınız işyeri ya da bankanız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Hesap Yönetimi

Masterpass™’e kartlarımı nasıl ekleyebilirim?

Masterpass™ logosunu gördüğünüz üye işyerlerine ait web-sitesi, mobil web-sitesi vemobil uygulamalardaödeme adımına geldiğinizde ”Kartımı Masterpass’e kaydetmek istiyorum.” kutucuğunu işaretleyerek kartınızı ekleyebilirsiniz. Ek olarak Masterpass™ Türkiye web-sitesi üzerinden de kartınızı ekleyebilirsiniz.

Masterpass™’e kayıtlı kartlarımı nasıl yönetebilirim?

Masterpass™’in geçerli olduğu işyerlerindeki kullanıcı profili yönetim ekranı üzerinden ya da ilgili işyerinin ödeme adımında kartlarınızı ekleyebilir ya da silebilirsiniz. Masterpass™ Türkiye web-sitesi üzerinden hesabınıza giriş yaparak de Masterpass™ alt yapısında sakladığınız kartlarınızı görüntüleyebilir, yeni kart ekleyebilir veya kartlarınızı silebilirsiniz.

Masterpass™’i alışveriş yapmak için nasıl kullanabilirim?

Masterpass™ logosunu gördüğünüz üye işyerlerine ait web-sitesi, mobil web-sitesi, mobil uygulamalar üzerinde alışveriş yaparken, ödeme adımına geldiğinizde,
Eğer, Masterpass™’e henüz kayıtlı değilseniz;

 • 1. Kredi ve/veya Banka Kartı ile ödeme adımında kart bilgilerinizi girin ve ”Kartımı Masterpass’e kaydet” kutucuğunu tıklayın.
 • 2. Bankanız tarafından bankanızda kayıtlı olan telefon numaranıza gelen tek kullanımlık şifre ile işleminizi doğrulayın.
 • 3. Masterpass™ ödeme alt yapısına kaydoldunuz ve ödemeniz alındı. Bir sonraki alışverişinizde Masterpass™ ile ödeme seçeneğini seçerek, aynı bilgileri tekrar girmeden, tek tıkla güvenli şekilde alışveriş yapabilirsiniz.
Eğer, Masterpass™’e kayıtlıysanız;
 • 1. Kredi ve/veya Banka Kartı ile ödeme sekmesine geldiğinizde ve Masterpass™’e kayıtlı kartlarınız görüntülenecektir.
 • 2. sonrasında Masterpass™’e kayıtlı kart bilgilerinizle tek tıkla güvenli şekilde alışverişinizi tamamlayın.
 • 3. bulunuyor hatırlatmasını gördüğünüzde, Masterpass™ hesabınızı doğrulamak için bankanız tarafından gönderilen tek kullanımlık şifre ile hesabınızı doğrulayın.
 • 4. Hesap doğrulama sonrasında Masterpass™’e kayıtlı kart bilgilerinizle tek tıkla güvenli şekilde alışverişinizi tamamlayın.

Masterpass™’e kartımı ekleyemiyorum. Ne yapmalıyım?

 • • Kart bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olunuz.
 • • Kart bilgilerinizi doğru girdiyseniz kartınızın bağlı olduğu bankadaki kayıtlı cep telefonunuza doğrulama SMS’inizin geldiğinden emin olunuz. Kart bilgilerinizi doğru girmenize rağmen doğrulama şifrenizi alamıyorsanız, kartınızın bağlı olduğu banka ile iletişime geçerek, cep telefonu ve diğer kişisel bilgilerinizin doğru şekilde tanımlandığından emin olunuz.
 • • Doğrulama SMS’ini alıp, ekrana doğru bir şekilde girmenize rağmen halen hata alıyorsanız; lütfen masterpassturkiye@mastercard.com e-posta adresi aracılığı ile bizimle iletişime geçiniz.

Masterpass™ şifremi unuttum. Nasıl sıfırlayabilirim?

 • • Şifrenizi unutmanız durumunda “Şifremi Unuttum” sayfası üzerinden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Masterpass™’e kayıtlı kartlarınızdan herhangi birine ait bilgileri girerek kartınızın bağlı olduğu bankadan, bankanızda kayıtlı olan cep telefonunuza iletilen doğrulama SMS’inde yer alan kodu girerek kendinizi doğruladıktan sonra şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.
 • • Kart bilgilerinizi doğru girmenize rağmen doğrulama şifrenizi alamıyorsanız, kartınızın bağlı olduğu banka ile iletişime geçerek, cep telefonu ve diğer kişisel bilgilerinizin doğru şekilde tanımlandığından emin olunuz.
 • • Doğrulama SMS’ini alıp, ekrana doğru bir şekilde girmenize rağmen halen hata alıyorsanız; lütfen masterpassturkiye@mastercard.com e-posta adresi aracılığı ile bizimle iletişime geçiniz.
Kart bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya kayıtlı kart bilgileriniz iptal olduysa, aynı sayfada kart bilgilerinizi hatırlamadığınızı belirterek hesap silme özelliğini kullanabilirsiniz.

Masterpass™’e kayıt olurken kullandığım cep telefonu numaram değişti. Ne yapmalıyım?

Masterpass™’e kayıt olurken kullandığınız cep telefonu numaranız değişti ise, yeni numaranızı kullanarak Masterpass™’e üye olabilirsiniz. Eski numaranıza bağlı Masterpass™ hesabınızı silmek için aşağıda yer alan “Masterpass™ hesabımı nasıl silebilirim?” başlığındaki adımları takip edebilirsiniz.

Masterpass™ hesabımı nasıl silebilirim?

Masterpass™ Türkiye internet sitesi ( www.masterpassturkiye.com ) üzerinden hesabınıza erişim sağlayarak ya da kartınızı kaydetmiş olduğunuz işyerinde kullanıcı profili yönetim ekranı üzerinden ya da kartlarım menüsü altından kartlarınızı silebilirsiniz. En son kartınızı sildiğinizde hesabınız da silinecektir. Hesabınıza ait telefon numaranız haricinde hiçbir bilginiz olmadığı ya da kart bilgilerinizin çeşitli nedenlerle (kart iptali, kartın süresinin dolması vb.) kullanılamaz hale gelmesi durumunda “Şifremi Unuttum” sayfasından kart bilgilerinizi hatırlamadığınızı beliterek de hesabınızı güvenle silebilirsiniz. Hesabınıza ait telefon numarasına erişim sağlayamadığınız durumda (telefon değişikliği, cihaz ya da operatör kaynaklı hata durumları vb.) hesabınızın silinebilmesi için; masterpassturkiye@mastercard.com e-posta adresi aracılığı ile bizimle iletişime geçerek hesap silme konusunda destek alabilirsiniz.

Masterpass™’e kayıtlı kartlarım iptal oldu. Ne yapmalıyım?

Böyle bir durumda; Masterpass™’e kayıtlı ve iptal olan kartınızı silmek ve güncel kart bilgilerinizi girmek için, Masterpass™ Türkiye web-sitesi üzerinden hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Hesabınıza hiçbir şekilde erişemediğiniz durumda; “Şifremi Unuttum” sayfasından kart bilgilerinizi hatırlamadığınızı beliterek hesabınızı güvenle sildikten sonra güncel kart bilgilerinizi kullanarak tekrar kart ekleyebilirsiniz.

Masterpass™ hesabım kilitlendi. Ne Yapmalıyım?

Masterpass™ kart kullanıcılarını istenmeyen çeşitli durumlardan korumak adına bazı yöntemler uygulamaktadır. Hesabınızın kilitlenmesi de bu kapsamda yapılan uygulamalardan birisidir. Hesabınız kilitlendiğinde, güvenliğiniz için Masterpass™ hesabınız alışveriş ve ödeme işlemlerine kapatılır. Masterpass™’e kayıtlı kartlarınız ile işlem gerçekleştirilmesine izin verilmez. Masterpass™ hesabınız bloklandığında “Şifremi Unuttum” sayfasından şifrenizi sıfırlayarak hesabınızdaki blokeyi kaldırabilirsiniz.

Güvenlik

Masterpass™’i kullanmak güvenli midir?

Masterpass™, Mastercard tarafından sunulan uluslararası bir dijital ödeme alt yapısıdır. Masterpass™ ile kart bilgileriniz, Mastercard alt yapısı içinde güvenli şekilde saklanır. Ayrıca, Masterpass™’e eklediğiniz kart bilgileriniz bankanızdaki kayıtlı cep telefonunuza gönderilen tek kullanımlık şifre ile doğrulanır ve ancak doğrulama işlemi başarılı olduktan sonra sonrasında eklenebilir. Mastercard’a ait ödeme alt yapısı olan Masterpass™’e güvenle kaydedebilir ve kayıtlı kartlarınızla tek tıkla hızlı ve kolay bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Tek Kullanımlık Şifre (OTP) nedir? Nasıl kullanabilirim?

Bazı işyerlerinin kendi tercihlerine göre alışverişiniz sırasındaki sahtecilik risklerini azaltmak için Masterpass™ tarafından sağlanan çeşitli güvenlik mekanizmaları kullanılmaktadır. Ödeme işleminiz sırasında, tek kullanımlık şifre ile doğrulama isteği, Masterpass™’in kurguladığı ekstra güvenlik adımlarından birisidir. Tek kullanımlık doğrulama şifresi kartınızın bağlı olduğu banka tarafından, bankada kayıtlı olan cep telefonunuza kısa mesaj ile iletilir ve sadece sizin tarafınızdan bir defaya mahsus olarak kullanılabilir. Masterpass™ tek kullanımlık şifre prosedürleri aşağıdaki gibidir:

 • • İşlem esnasında, doğrulama şifresini 3 defa art arda yanlış girmeniz durumunda, “Tek Kullanımlık Şifre deneme hakkınız dolmuştur.” uyarısı gösterilir. Bu uyarıyı aldıktan sonra işleminize devam edemezsiniz, tekrar başlatmanız gerekir.
 • • Tek kullanımlık şifre bankada kayıtlı olan cep telefonunuza SMS ile iletildikten 3 dakika sonra kullanılmalıdır. Süre dolduktan sonra girildiğinde, “Tek Kullanımlık Şifre kullanım süresi dolmuştur.” uyarısı gösterilir. Bu uyarıyı aldıktan sonra işleminize devam edemezsiniz, tekrar başlatmanız gerekir.
 • • İşyeri internet sitesi ya da mobil uygulamasında doğrulama ekranı gösterildikten sonra 15 dakika içerisinde herhangi bir zamanda ekrandaki “Tekrar Şifre Gönder” ibaresine tıklayarak tek kullanımlık şifre talep edebilirsiniz. Aynı işlemde en fazla 3 defa Tek Kullanımlık Şifre (OTP) gönderilmesini talep edebilirsiniz. 4. defa şifre talep etmeniz durumunda, “Tek Kullanımlık Şifre talebi limitinizi aştınız, lütfen başka bir işlemde 3 dakika sonra tekrar deneyiniz.” uyarısı gösterilir.
 • • Bankanız tarafından bankada kayıtlı cep telefonunuza iletilen tek kullanımlık şifre tamamen size özeldir ve hiçbir şekilde 3. Şahıslarla yazılı veya sözlü olarak (örnek, telefon görüşmesi, vb.) paylaşılmamalıdır.

Masterpass™ hesabımın olduğu telefon çalındı. Ne Yapmalıyım?

Masterpass™ telefonunuzda size ait bir veri barındırmaz. Yine de masterpassturkiye@mastercard.com e-posta adresi aracılığı ile bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde Masterpass™ hesabınızı geçici olarak devredışı bırakmak için size yardımcı olacağız.

Diğer

Masterpass™ ile e-posta yoluyla iletişime geçerken hızlı destek almak için ne yapmalıyım?

Masterpass™ dünyada bir çok ülkede ve 350.000’nin üzerinde işyerinde kullanılan bir dijital ödeme çözümüdür. Müşteri destek ekibimizin size hızlı şekilde destek verebilmesi için masterpassturkiye@mastercard.com e-posta adresi aracılığı ile bizimle iletişime geçerken aşağıdaki bilgileri paylaşmanız gerekmektedir:

 • • Problem yaşayan kullanıcının Masterpass™ hesabının telefon numarası.
 • • Problemin gerçekleşme zamanı (ay, gün, dakika detayında).
 • • Probleme ait detaylar ve varsa probleme ait ekran görüntüleri (Kart bilgilerinizin olduğu ekranlarda bu bilgilerinizi gizleyerek)

Masterpass™ hangi web ve mobil tarayıcılar ile uyumludur?

Masterpass™’in geçerli olduğu işyerlerinin hizmet verdiği tüm güncel web ve mobil tarayıcılar ile kullanabilirsiniz.